Wybory prezydenta w USA zaczynają się już za niedługo

15.09.2020, 16:19 0 komentarzy
Wybory prezydenta w USA zaczynają się już za niedługo

W 2020 roku Stany Zjednoczone wybiorą kolejną głowę kraju. W tym momencie obowiązek ten wypełnia Donald Trump i oczywiście ubiega się on o następną kadencję. Jednak konkurencja działa i 50 dni przed wyborami mamy szansę zapoznania się z sondami. Jak się prezentują? Które szanse mogą być najlepiej rokujące? W opozycji z 2016 rokiem, główny konkurent Donalda Trumpa posiada znacznie większą przewagę.

Joe Biden, kandydat partii Demokratów, ma ponad siedmioprocentową wyższość nad teraźniejszym prezydentem Ameryki. Aczkolwiek sztab Donalda Trumpa nie rozpacza i nie twierdzi, by teraźniejsze sondy prezentowały przyszły rezultat głosowania. Ostatnio sytuacja była naprawdę podobna - była sekretarz stanu w zeszłych wyborach również prowadziła, lecz jej wyższość nie wydawała się tak spektakularna. Było to wyłącznie 2,3 pkt proc. Niezależnie od tego, iż Clinton miała wyższość a także uzyskała większą liczbę głosów, jeśli weźmiemy pod uwagę całe Stany, została pokonana w starciu z Trumpem.

Ciekawe jest to, że w Stanach Zjednoczonych nie decyduje o wyniku większa ilość poszczególnych głosów. Stanowiący będzie głos elektorów - w każdym stanie określona jest ich ilość i jest uzależniona ona od liczby mieszkańców w danym stanie. Na chwilę obecną walkę toczy ze sobą głównie kilka stanów - Floryda, Pensylwania, Wisconsin, Michigan oraz Arizona.

W każdym wskazanym stanie sytuacja wygląda inaczej. W niektórych miejscach wygrywa kandydat Republikanów, w innych stanach Biden. Sytuacja więc nie jest jednoznaczna. Wiele oczywiście zależy od ogólnych punktów widzenia w wybranym stanie - niekiedy obywatele mają republikańskie postawy, a czasem będą to idee w znacznej mierze demokratyczne. Jednak nawet w miejscach przede wszystkim o poglądach republikańskich w ostatnich latach miejsce miały spore modyfikacje. Dużo za sprawą młodych ludzi, którzy reprezentują dosyć liberalne podejście, a decydują się przeprowadzić ze względu na tanie domy. Takie podpisy mogą mieć spory wpływ na wskazanie przyszłego przedstawiciela kraju.

A jak będzie wyglądać głosowanie w dobie epidemii? Przez koronawirusa głosowanie potrwa trochę dłużej, gdyż zaczną się dokładnie niedługo. Ogromna większość obywateli będzie głosować metodą korespondencyjną.

Pozostaje więc czekać na rozwój sytuacji - jeśli weźmiemy pod uwagę zeszłe wybory, nic nie może być 100% pewne więc sugerowanie się opinią publiczną się może okazać niewłaściwe.

Tagi:

Zostaw komentarz

Ostatnio opublikowane