Starcie przeciwko zanieczyszczeniu powietrza

19.11.2020, 16:25 0 komentarzy
Starcie przeciwko zanieczyszczeniu powietrza

Dzień Czystego Powietrza obchodziliśmy parę dni temu.Z tego właśnie względu wskazane jest aby nabrać trochę refleksji nawiązujących do dość dużego problemu, pojawiającego się na obszarze całej Polski. Mowa tu bez wątpienia o smogu, który z pewnością potrafi okazać się dla ludzi naprawdę niezwykle katastrofalny. Trujące substancje chemiczne, którymi oddychamy zasadniczo każdego dnia, mają oczywiście do czynienia z nieustannym przenoszeniem się obecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już prawie rok. Z pewnością warto regularnie nauczać czym jest degradacja środowiska a także jakimi sposobami można z takim kłopotem walczyć.


Z okazji Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku programach telewizyjnych został poruszony właśnie ten temat. Warto w głównej mierze mieć świadomość tego, że obecnie w Polsce zaczął się sezon grzewczy, a wraz z nim wrócił również problem ze smogiem. Ergonomiczne oraz skuteczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najskuteczniejszych sposobów na przeciwdziałanie degradacji powietrza. Mniej więcej połowę smogu w naszym kraju wyrabiamy sami w naszych domach, o czym napomniał Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeśli nie zniszczymy kotłów zanieczyszczających powietrze, nie rozwiążemy tego problemu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK też podłączył się do walki z ze zdegradowanym powietrzem. Piotr Woźny, prezes spółki ogłosił, iż wyrabiana przez tę spółkę energia za mniej więcej dziesięć lat będzie zeroemisyjna. Bądźmy świadomi również tego, że kłopot ze smogiem i z SARS-CoV-2 możemy ze sobą bezspornie połączyć. Pandemia SARS-CoV-2 miała swój początek w terenach o niepojęcie wysokiej degradacji powietrza, a więc w przemysłowych regionach Chin oraz włoskiej Lombardii.


Jeżeli chodzi o smog istotnie należy również orientować się, co w praktyce jest główną tego przyczyną. Otóż jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu co niemiara szkodliwych substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Znajomość tych wspomnianych aspektów jest niezmiernie ważna, głównie z powodu naszego zdrowia a także otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Tagi:

Zostaw komentarz