Międzynarodowy Dzień Tolerancji - co ma na celu?

17.11.2020, 08:42 0 komentarzy
Międzynarodowy Dzień Tolerancji - co ma na celu?

Od przeszło 25 lat, 16 listopada wyjątkowo świętuje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który został uzgodniony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Naprawdę dużo osób systematycznie boryka się z brakiem akceptacji i to właśnie ten dzień ma to komunikować. Jest to tak zwane nakłanianie do wielu instytucji publicznych, naukowców i rządów, aby znaleźli rozwiązanie tego ogromnego problemu. Edukacja, czy też organizowanie wielu paneli dyskusyjnych ma na celu propagowanie tolerancji oraz brak agresji wobec osób skrzywdzonych z wielu powodów, co zdaniem organizacji UNESCO jest korzystną metodą przeciwstawiania się wszelkim pogardliwym zachowaniom w tym zakresie.

Cała ta inicjatywa została wywołana przez regularnie tworzące się akty przemocy, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji. Zaobserwowano jednak, że to właśnie te grupy mają styczność z bardzo częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników. Objawy nietolerancji mogą być okrutnie kłopotliwe dla osób dyskryminowanych, stąd też celebrowanie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma ostrzegać o różnych aktach agresji, a także pomóc w odnalezieniu głębszych motywów uformowania się braku akceptacji. Żeby dociec, czym faktycznie jest respektowanie nie swoich praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz zaakceptowanie różnic indywidualnych, potrzebne są tego rodzaju działania, które z pełnym przekonaniem stają się pomocne w tym zakresie. Dodatkowo ma edukować, uczyć umiejętność słuchania drugiego człowieka, rozumienia innych ludzi, ale także doceniania różnego rodzaju kultur.

Jak świętowano w Polsce Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Wspólny manifest ogłosili prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast, w którym to przeciwstawiają się fizycznej i werbalnej agresji wynikającej z homofobii i rasizmu, ale i też pokazują potężne wsparcie dla tych osób. Pod ogólnym manifestem wstawił się między innymi prezydent Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina oraz Katowic. Solidarność dnia 16 listopada będzie ukazywana przez zawieszanie tęczowych flag oraz podświetlenie wielu budynków, jak powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. W barwach tęczy został podświetlony wyjątkowo Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski.

Tagi:

Zostaw komentarz